Kombi Kazan Tamiri

Şub 02

Kombi cihazları oldukça gelişmiş özelliklere sahip ve maliyetli makinelerdir. Bu makinelerin kullanıma bağlı olarak eskimesi, kirlenmesi, arıza yapması oldukça normaldir. Fakat bu maliyetlerin altından kalkılamayacak bir seviyeye ulaşmasını istemiyorsanız öncelikle cihazınıza ve tesisatınıza düzenli bakım yaptırmalısınız.

Kombi Kazan Havası Neden Olur

Kombi kazan havası sistemdeki basıncın yükselmesine ve kombinizin beklenen performansta çalışamamasına neden olur. Yeni kombiler üzerinde basınç göstergesi bulunmaktadır. Bu gösterge sayesinde kombinizin sorun yaşıyor olup olmadığını bilebilirsiniz. Eski kombi cihazlarında ise bir gösterge olmayabiliyor. Bu cihazlarda daha çok uyarı ışıkları basıncın yüksek olduğunu bize anlatabiliyor.

Kombi cihazınızda basınç yükseldiğinde hava alma işlemi yapılması gerekebilir. Alınan hava sistemin rahatlamasına yol açacaktır.

Kombi kazan havası nasıl alınır?

Öncelikle işlem yapmadan önce kombinizin kapalı durumda ve içindeki suyun soğumuş olduğundan emin olun. Ardından kombinin vanalarını açık duruma geçirin. Bu işlem için özel olarak üretilmiş alyan anahtar ile peteğinizin genellikle sol üst kısmında bulunan hava alma bölümünü açın. Yalnız hava alma işlemi sonucunda petekten su çıkışı gerçekleşecektir. Bu nedenle peteğin havasını aldığımız bölümün altına bir örtü serip üzerine de bir kova koyarsanız eviniz zarar görmez. Peteğin hava alma kanalını açtığınızda havanın çıkış sesini duyacaksınız. Sonrasında ise su akışı başlayacak. Suyun biraz akmasına müsaade etmelisiniz. Çünkü bu sayede petek içerisindeki tüm hava boşalmış olabilecektir. Bu işlemi evdeki bütün peteklere yapmanızda fayda bulunmaktadır. Hava alma işlemi bittikten sonra kombinizi açabilirsiniz. Kombi soğukken cihazdaki basınç zaten düşüktür. Ama ısındığında da artık basıncın düşük olması gerekmektedir. Eğer kombinizdeki basınç hala yüksek görünüyor ise peteklerinizi ve kombinizi temizletmeniz gerekebilir.

Kombi ve petek temizleme işlemi ısıtma sisteminizin daha verimli çalışmasını sağlayacak düşük maliyetli bir işlemdir. Bu işlemde evinizdeki peteklerde birikmiş kir, pas, kireç temizlenerek ısıtma işleminin kolay gerçekleştirilmesi hedeflenir. Genelde evdeki bir radyatör üzerinden sisteme giriş yapılarak sistemdeki suyu değiştirme ile petek temizliği birbirine karıştırılmamalıdır. Petek temizleme işleminde tüm petekler elden geçer ve hepsi özel kimyasallar ile temizlenir ve pasa ve kirece karşı koruma altına alınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir