petek temizleme

Şub 02

Kalorifer ve kombi petekleri içerisinde bulunan suyun etkisi ile zamanla kireçlenme ve çamurlanma özelliğine sahiptir. Suyun içerisindeki oksijen peteklerdeki oksitlenmeyi hızlandırarak pas oluşmasına neden olur. Biriken paslar su içerisinde çökerek peteğin tabanını ve bazen de kanal geçişlerini tıkayabilir. Bu da peteğin ısınmasını engeller. Kombinin derecesini ne kadar yükseltirseniz yükseltin arzu ettiğiniz sıcaklığa ulaşamayabilirsiniz.

Petek Temizleme

Petek temizleme işlemi yapılarak bu konudaki sorunlar profesyonellerce çözülebilmektedir. Petek içerisindeki ve tesisat borularındaki tıkanmalar sadece sistemin suyunun değiştirilmesi ile açılmaz. Hatta sistemde dönen suyu değiştirmek içerisindeki oksijen miktarını arttıracağından petekteki oksitlenmeyi daha da hızlandırabilmektedir. Tıkanıklıkların ve kirecin çözülebilmesi için özel kimyasallar kullanılmalı ve sistem uygun debi ve basınçta suyla besleyebilecek makineler aracılığı ile yıkanmalıdır. Petek temizliği yapan firmalar bu iş için özel olarak üretilmiş makineler ve kimyasal malzemeler kullanırlar. Bu sayede kısa zamanda ve herhangi bir dağınıklığa sebep olmadan evinizdeki tüm petekler temizlenebilir.

Nasıl yapılır?

Petek temizleme herhangi bir radyatörün su giriş çıkış vanaları aracılığı ile yapılabilir. Genellikle bu iş için banyoda bulunan radyatör veya havlupan tercih edilmekte bu sayede kirli su tuvalet giderinden tahliye edilebilmektedir. Havlupan vanalarına takılan makine aracılığı ile önce sistemdeki kirli su boşaltılır. Ardından sisteme özel kimyasal katılmış su pompalanır ve bu su ile petekte birikmiş kireç ve çamurlar tahliye edilmeye çalışılır. Bu işlem sırasında her peteğin ayrıca değerlendirilmesi gerekebilir. Bazı petekler yoğun kullanım, daha sıcak su girişi gibi sebeplerle daha fazla kirlenebilmektedir. Peteklere verilen kimyasal katılmış su tahliye borusundan berrak olarak çıkana kadar işleme devam edilir. Berrak su görüldükten sonra petekler sade su ile durulanır, kimyasal malzemeden arındırılır. Ardından sisteme tekrar farklı bir kimyasal verilerek kireçlenme ve paslanmanın önüne geçilmeye çalışılır. Kombi petek temizliği işlemi ise en son yapılarak kombi vanaları içerisinden kombide biriken kirli su ve onun etkisinden kurtulmaya çalışılır.

Petek temizliği yaptırarak hem tesisatta dolaşan suyu temizlemiş, böylece ısınmayı kolaylaştırmış hem de tıkanıklıkların açılması ile peteklerin sıcaklığını arttırmış olursunuz. Bu nedenle petek temizliğini aksatmadan yaptırmanız size kolaylık sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir