Şub 02

Kalorifer ve kombi petekleri içerisindeki suyun zamanla kireçlenmeye neden olması tıkanma sorunlarına neden olabilecektir. Vanalarda veya borularda meydana gelebilecek bu tıkanmalar sıcak suyun sistem içerisinde rahatça dolaşmasını önleyeceği için peteklerde çeşitli ısınma sorunları yaşanması kaçınılmaz olmaktadır.

Kireç faktörünün yanında, sudan kaynaklanan tortu ve çamur birikmesi de büyük kapsamlı tıkanmalara neden olabilmekte, petek içerisindeki kanalların yeterli suyu alamaması sonucu peteğin alt kısımlarının ısınamamasına sebep olmaktadır. Bu durumdaki petekler ya kısmen ısınır ya da tıkanma sorunu fazlaysa hiç ısınamaz.

Petek Temizliğinin Yararları

Petek temizliği yapılması halinde hem eviniz kolayca ısınır hem de yakıt maliyetiniz %30’lara varan oranlarda düşer. Temizlenmiş kalorifer ve kombi petekleri daha çabuk ısınır ve ısıyı daha kolay korur. İçerisinde kirli su akan ve tortulaşmış peteklerde ısınma yavaş olabileceği gibi sıcaklığın muhafazası da pek mümkün değildir.

Uzman şirketler ile yaptırdığınız petek temizliği işleminin ardından temizliğin sağladığı farkı hissetmeniz çok kolay olacaktır. Temizlenmiş peteklerin verdiği ısı daha fazla olmakla birlikte kombinin harcadığı enerji de oldukça azalmış olacak bu sayede faturanızda büyük bir düşüş yaşanacaktır. Profesyonel firmalar hem kullandıkları makineler hem de özel kimyasallar sayesinde temizlik işini daha büyük bir başarı ile sağlayacaktır. Petek temizliği sırasında kullanılan kimyasal maddeler ev temizliğinde kullanılan kir ve pas çözücülerden oldukça farklıdır. Bu maddeler bu iş için özel olarak üretilmekte ve sadece uzmanlarca kullanılabilmektedir. Farklı ihtiyaçlar için kullanılan farklı kimyasal maddeler bulunması nedeniyle peteklerinizi doğru kişilere temizletmeniz gereği bir kez daha açığa çıkar.

Petek temizliği nasıl yapılır?

Tesisata özel kimyasallar ve su pompalayan makine aynı zamanda tesisat içerisindeki birikmiş suyun da çıkışını sağlar. Bu alanda kullanılan bir diğer makine türü aynı zamanda tesisat üzerine değişik basınçlarda hava pompalayarak tortuların daha kolay ayrılmasını sağlamaktadır. Kimyasal ve basınçlı hava aracılığı ile peteklerde biriken tortular dışarı atılır. Bu tortuların tamamen dışarı atılması oldukça önemlidir. Kombi petek temizliği yapıldıktan sonra kombi tesisatının da gereken kimyasallar ile temizlenmesi gerekir. Bu işlem sonrasında tesisat kir ve kimyasallardan arındırılmış şekilde teslim edilir.

Petek temizliği enerji tasarrufu yapmanızın yanında kombi ve kalorifer tesisatına ilişkin çeşitli parçaların kullanım ömrünün de uzamasını sağlar. Bu sayede parçalar daha dayanıklı olur ve tamir masrafları ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir