Peteklerin Havası Nasıl Alınır

Şub 02

Kaloriferli sistemlerde ısınma maliyetini yükselten nedenlerin başında bakımsızlık gelmektedir. Ne yazık ki bu şekilde ısınmak isteyenler ister katı yakıt ile ısınsınlar ister mazot ile isterlerse de doğal gaz ile ısınma gereksinimlerini yerine getirebilmek için bakım yaptırmak durumundadırlar.

Standart bakımlardan biri ise tesisat içerisinde biriken havanın dışarı çıkarılmasıdır. Özellikle yeni kurulan kalorifer sistemlerinde kurulum sırasında borular içerisinde hava kalmış olabilir. Bu havalar zamanla sıkışma yaparak sorun teşkil edebilmekte ve peteklerin ısınmasını önlemektedir. Bazı durumlarda da tesisatta su değişimi sırasında hava birikmesi yaşanabilir.

Peteklerdeki havanın zararları

Peteklerde hava birikmesi olduğunda petek yeterli miktarda ısınamaz. Peteğin üstü sıcak altı soğuk olur. Sıcak su zamanla peteğin alt kısımlarına erişemez. Zamanla ısınan havanın basınç oluşturması peteğin üst kısımlarında da sıkışmaya neden olabilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Peteklerin havasını alabilmek için purjör anahtarı denilen özel bir malzeme veya düz tornavida kullanabilirsiniz. Purjör anahtarı hırdavatçılarda bulunmaktadır. Kaloriferin sol üst kısmında yer alan purjör vanasını satın aldığınız purjör anahtarı veya düz tornovida yardımı ile gevşetiniz. Yalnız bu işlem sırasında petekten su çıkacağı için yere su gelmemesi adına altına bir kova koymanız faydalı olacaktır. Purjör vanasından önce havanın ardından suyun çıktığını göreceksiniz. Suyu bir müddet akıttıktan sonra vanayı tekrar kapatabilirsiniz.

Bu işlemi evdeki tüm peteklerinize yapmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede ısınmanız kolaylaşacaktır. Ancak tüm peteklerin havasını almanıza rağmen hala peteklerinizin altında ısınma gerçekleşmiyor veya yeterli sıcaklık alamıyorsanız o zaman tıkanıklık olma ihtimali var demektir. Bu durumda peteklerinizi profesyonel ekiplere temizletmeniz ekonomik anlamda daha faydalı olacaktır. Çünkü zamanla petek içerisinde dolaşan su peteklerin kireçlenmesine, paslanmasına ve tıkanmasına neden olabilmektedir. Bu tıkanmalar suyun petek içerisindeki dolaşımını engelleyerek ısınmayı zorlaştırır. Genellikle kalorifere uzak olan petekler hiç ısınmaz veya çok az ısınır. Kombinin derecesini ne kadar yükseltirseniz yükseltin evinizde sağlıklı bir sıcak ortam sağlayamazsınız.

Eğer sıkıntınız devam ediyorsa aşağıda verdiğimiz telefon numaralarından bizi aramanız sizin için daha iyi olacaktır. Firmamızın görevlendirdiği profesyonel ekipler peteklerinizi tek tek temizleyerek ısınma maliyetinizi %30’a varan şekilde düşürecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir